Vad händer med returmaterialet?
Glas
Allt glas lämnas till Svensk glasåtervinning där den största delen blir till nya glasförpackningar. Resten används vid tillverkning av till exempel isoleringsmaterial.
Papper
Allt papper skickas till IL Recyclings anläggning i Holmsund där det sorteras och balas. All wellpapp går därefter till SCA Packaging Obbola AB och pappersförpackningar tas om hand Fiskeby Board i Norrköping Återvunna tidningar fraktas till Stora Enso i Hyltebruk där de blir till nytt tidningspapper.
Plastförpackningar
Alla plastförpackningar, både mjuk- och hårdplast, balas och skickas till SWEREC i Bredaryd för sortering i olika plastsorter och går därefter till tillverknining av bland annat bilinredningar, rör, hinkar blomkrukor med mera.
Metall
Metallförpackningar körs till Kuuskoski i Skellefteåhamn. Där fragmenteras och sorteras metallen för att sedan gå till olika smältverk för återvinning.
Matavfall
Den delen av soporna som kallas för organiskt avfall som till exempel matrester sorteras i avsedda behållare, möjligheten att sortera matrester finns inte på alla våra bostadsområden. Fråga din kvartersvärd om du är osäker.
Hushållssopor
Det resterande som inte kan återvinnas, till exempel blöjor, mycket smutsiga förpackningar, textilier, tuggummin, grillkol med mera, energiåtervinns i Umeå genom att det bränns. På så vis värmer det våra hus och vårt vatten. Alla hushållssopor från våra soprum vägs och sedan får Bostaden betala per kilo sopor som hämtas. Om du sorterar noga blir mängden hushållssopor mindre och på så sätt minskar den kostnaden rejält.
Batterier
Alla batterier skickas till SAKAB i Holmsund. Där tar de hand om farliga ämnen på ett säkert sätt.
Glödlampor
Glödlampor och lågenergilampor kan du lämna i de flesta av våra soprum i avsedda behållare, om det inte finns ska du ta dem till närmaste återvinningscentral.
<<Tillbaka till sopor och källsortering